Сауна за всіх часів мала великий успіх, але в останні роки її популярність зросла ще більше. Для одних похід у лазню є своєрідним ритуалом очищення, іншим просто спосіб поєднати корисне з приємним. Величезну користь сауни спростовуватиме лише дивак, який нічого в ній не розуміє, а тому масовий характер будівель громадських та приватних саун нікого не дивує. Так для власників заміських будинків будівництво власної сауни стало мало не обов'язковим пунктом. Однак підходити до вирішення цього питання слід серйозно з урахуванням багатьох моментів різного роду. Деревина для саун: https://saunashop.com.ua/category/drevesina-dlya-saun/
Першорядне завдання при будівництві сауни - правильно вибрати матеріал обробки. Традиційним, і слід зазначити єдино правильним варіантом є оздоблення деревом. Подумайте, який ще матеріал підходить для приміщення повітря, яке здатне прогрітися до ста градусів? Метал і камінь будуть грітися також сильно і стануть просто небезпечними (можуть залишити опіки), пластмаса за високої температури деформуватиметься і виділятиме шкідливі токсичні речовини. Про задоволення банних процедур, як, втім, і користь можна буде забути. Ось і виходить, що тільки дерево відмінно підходить у такій потрібній справі, як будівництво лазні.
Судіть самі:
- дерево навіть при дуже високій температурі повітря (наскільки здатна прогріти приміщення піч для лазні) прогрівається набагато менше, оскільки має низьку теплопровідність;
- це довговічний і напрочуд екологічний матеріал, деякі види дерева здатні витримувати часті вологі та температурні перепади;
- деревина має особливу структуру поверхні, а тому абсолютно не ковзає у вологому стані і не викликає подразнень;
- це міцний матеріал, що відмінно підходить для обшивки;
- і нарешті, деревина просто красива, сауна з дерева, наче жива і при цьому така тепла і радує погляд;
У нашій країні при будівництві сауни здавна використовують дві породи деревини, які відповідають усім необхідним вимогам - осику та липу. Інші породи визнані непридатними для цих цілей, наприклад, хвойні містять велику кількість смол, що виділяються при високих температурах.
Осина та липа у свою чергу відрізняються білою чистою деревиною, досить міцні та задовольняють вимоги, що висуваються під час будівництва лазень та саун. Однак і це дерево далеке від ідеалу.
Так істотними недоліками використання цих порід є:
- дефекти природного походження (наявність сучків, викривлення тощо);
- низька вологостійкість. Ця деревина зазвичай набухає при підвищеній вологості приміщення;
- схильність до гниття. Для захисту обшивки з осики та липи їх необхідно піддавати хімічній обробці. І хоча осика схильна до гниття меншою мірою, особливо, якщо її сушили в природних умовах не один рік, все одно відхід від спеціальних хімзахисних засобів - це великий ризик. Адже гарантій, що умови зберігання матеріалу суворо дотримувалися, дати не зможе ніхто. Це в давнину осика заготовлялася для будівництва задовго до його початку, зараз уже не ті часи;
- властивість темніти з часом. Осика та липа від води та забруднень, що потрапляють на них протягом довгого періоду, здатні втратити свій привабливий природний вигляд.
У країнах Західної Європи знайшли вихід зі становища, вони почали використовувати при будівництві лазень деревину тропічного дерева Абаш, що росте в Африці. Цей дивовижний матеріал, ніби спеціально створений саме для будівництва саун та лазень, адже він позбавлений усіх недоліків наведених вище.
Гладкий потужний стовбур дерева Абаш практично позбавлений дефектів. Пиломатеріали заготовляють з нижньої частини ствола (без гілок) висотою, що доходить до декількох десятків метрів.
Абаш хоч і твердіше липи, але чудово піддається обробці та шліфуванні. Отримана деревина має підвищену міцність і дивовижну легкість, а тому може використовуватися як для обробки, так і для будівництва.
Природний колір Абаш дуже гарний, блідо-жовтий і що найприємніше він не змінюється з часом.
Взагалі дерево Абаш можна сміливо назвати унікальним матеріалом, оскільки воно має низьку вологопроникність. Завдяки своїм природним особливостям деревина з Абаш навіть під впливом вологи залишається сухою всередині, намокає лише її верхній шар. Це дозволяє дереву бути добре проникним для повітря та непроникним для води. Деревина Абаш ідеально підходить для обробки саун, вона відрізняється високою довговічністю та рекордно низькою теплопровідністю.
У країнах Західної Європи з великим успіхом, ось уже майже півстоліття використовують це диво-дерево для будівництва саун.
А взагалі для обробки сауни (внутрішньої та зовнішньої) можна використовувати й деякі інші породи дерева. Хвойні – сосну та кедр, листяні – вільху, і наведені вище липу та осину, цінні породи – сапелі, меранті, і звичайно диво Абаш.